Ośrodek akademicki Barbakan jest międzyuczelnianym męskim domem studenckim. Znajduje się w świetnie zlokalizowanej części Krakowa – Krowodrzy, skąd blisko zarówno do Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, jak również do Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy Uniwersytetu Ekonomicznego. Ośrodek ma miejsce dla 10 studentów, oferując optymalne warunki do nauki (czytelnia, atmosfera skupienia, praca zespołowa etc.).

Jeśli cenisz sobie rozwijanie horyzontów przez rozmowę na różne tematy, solidną naukę w czasie studiów, zaangażowanie w wolontariat – Barbakan jest dobrym miejscem dla Ciebie. 

Pokój dzienny

Barbakan to miejsce otwarte dla studentów wszystkich kierunków i uczelni, które – poza byciem zwykłym akademikiem – ma stać się dla swoich mieszkańców prawdziwym domem. Codzienny kontakt ze studentami różnych kierunków daje możliwość poszerzenia horyzontów i wspomaga rozwój osobowy oraz jest okazją do zawarcia trwałych przyjaźni.

Zgodnie z naszą misją prowadzimy w Krakowie akademik męski już od 1995 roku.

W Barbakanie panuje atmosfera wzajemnego szacunku i poszanowania wolności każdego z jego mieszkańców. Priorytetem jest dla nas to, aby każdy mógł skorzystać z dobrych warunków do nauki i być dobrym studentem. Nie jesteśmy instytucją religijną – mogą u nas mieszkać wyznawcy każdej religii oraz niewierzący lub poszukujący. Za formację religijną dla chętnych odpowiada Opus Dei instytucja Kościoła Katolickiego (Prałatura Personalna).

Umożliwiamy wykorzystanie czasu studiów nie tylko do nauki, ale również do kształtowania swojego charakteru, zdobywania nowych umiejętności i kompetencji, angażowania się w pomoc innym i pogłębienia formacji kulturalnej, a dla chętnych również religijnej. W Ośrodku organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi kultury i nauki, które dają możliwość poznania przedstawicieli najróżniejszych dziedzin i zapewniają zdobycie wszechstronnej wiedzy przydatnej w życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym.

Jednoosobowe pokoje dla studentów

Staramy się tworzyć optymalną dla wszystkich atmosferę mobilizującą do nauki, nawiązywania nowych więzi koleżeńskich i wsparcia w stawianiu sobie nowych wymagań i osiąganiu celów. Interdyscyplinarny charakter Ośrodka wnosi świeżość, poszerza horyzonty i daje możliwość powstawania trwałych przyjaźni między studentami tak odległych specjalizacji jak medycyna i historia sztuki. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że dla młodych ludzi taki kontakt jest niezwykle cenny.

Dajemy możliwość zaangażowania się w wolontariat na rzecz chorych i potrzebujących, a w trakcie wakacji udział w obozach wolontariackich. Zachęcamy do poświęcenia choć odrobiny własnego czasu i umiejętności, by pomóc innym, wierząc, że to również ubogaca i najzwyczajniej rozwija dobre serce w każdym człowieku.

Ośrodek Akademicki Barbakan zapewnia dogodne warunki do nauki oraz umożliwia ciekawe zagospodarowanie swojego czasu wolnego. Poza przestronną czytelnią, dysponujemy salą komputerowąsiłowniąpokojami do spotkań i kaplicą. W pomieszczeniach wspólnych (czytelnia, pracownia, salon) jest również bezpłatne Wi-Fi. Każdy mieszkaniec ma do dyspozycji jednoosobowy pokój z łazienką oraz zapewnione całodzienne wyżywienie, które obejmuje cztery domowe posiłki: śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Śniadanie trzeba skończyć do godziny 9:00. Obiad jest podawany o 14:00 dla tych, którzy mogą być wtedy w domu, a dla wracających później zostawia się go do podgrzania. Można też zamiast obiadu prosić o zestaw kanapek. Kolacja jest o godzinie 20:00, tak aby wszyscy mogli w niej uczestniczyć.

Co najmniej raz dziennie staramy się spotkać po posiłku, by odpocząć we wspólnym gronie, mieć czas na rozmowy, lepsze poznanie się i wymianę doświadczeń.

Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w danym posiłku, to zawsze może mieć coś przygotowane w zamian. Panie dbające o akademik starają się, by w Barbakanie panował porządek. Jak w każdym domu, mieszkańcy naszego Ośrodka zobowiązują się do dbania o jego wspólne dobro. Włączając się w codzienne życie Barbakanu, każdy ze studentów ma swoje dyżury np. kosi trawę, zbiera liście, odśnieża, utrzymuje porządek w pomieszczeniach wspólnych. Również zachowanie czystości i sprzątanie we własnych pokojach należy do obowiązków ich mieszkańców.

OPŁATY

Opłata wynosząca 1850 zł miesięcznie składa się na pokój, wyżywienie, sprzątanie i Internet. Nasza oferta skierowana jest do młodzieży męskiej studiującej dziennie na wszystkich krakowskich uczelniach. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu telefonicznego i umówienia wizyty w Barbakanie, żeby samemu przekonać się, jak wygląda nasz dom akademicki.

Opiekę duchową nad ośrodkiem Barbakan sprawuje prałatura personalna Kościoła Katolickiego Opus Dei w Polsce. Mimo to, nie jest to akademik wyznaniowy przeznaczony wyłącznie dla katolików. Drzwi naszego domu akademickiego stoją otworem również dla osób niewierzących czy poszukujących. Nie ukrywamy jednak, że osoby, które stworzyły ten akademik robią to z miłości do Boga i Kościoła. Ze względu na to oczekujemy od wszystkich studentów uszanowania przekonań osób tworzących i wspierających Barbakan. Każdemu daje się tu również możliwość bliższego poznania wiary katolickiej, a dla osób wierzących pogłębienia życia duchowego. W Barbakanie znajduje się kaplica, w której codziennie jest sprawowana Msza święta, a w soboty o 18.30 są organizowane wspólne rozważania prowadzone przez kapelana naszego akademika.

Dołącz do nas!

Rekrutacja 2023

W domu mamy 10 pokojów, ilość miejsc jest ograniczona. Dzwoń już dziś lub odwiedź nas!

Prosimy o kontakt telefoniczny:  785103082 lub 124233181

1. Zapraszamy, aby zobaczyć akademik i zapoznać się z zasadami panującymi w ośrodku Barbakan. Na to spotkanie zarezerwuj 30-60 min.
2. W ciągu dwóch tygodni otrzymasz informacje, czy zostałeś przyjęty.
3. Wpłać zaliczkę na rezerwację miejsca: 500 zł. Zaliczka jest zwrotna po okresie 3 miesięcy.
(NR KONTA 82 1140 1081 0000 2812 7600 1001 Stowarzyszenie Trzecie Tysiąclecie, Aleja Artura Grottgera 43, 30-035 Kraków).