1. Czy płacę tylko za korzystanie z pokoju i wspólne posiłki?
Oprócz pokoi do dyspozycji mieszkańców jest cały nowocześnie urządzony, przestronny i rodzinnie utrzymany dom: jadalnia, salon, biblioteka, czytelnia, pracownia komputerowa z dostępem do Internetu. Dom znajduje się w zacisznej okolicy przy Alejkach Grottgerowskich, posiada niewielki ogród i miejsce na grilla.
 
2. Co oznacza, że akademik stawia na rozwój osobowy i interdyscyplinarność?
Panują u nas zwyczaje, które z jednej strony mają zapewnić mieszkańcom bardzo dobre warunki do nauki i pozwalają przyjemnie spędzać wspólnie czas, a z drugiej strony pomagają w pielęgnowaniu tradycji dobrego wychowania. W ramach oferty rozwojowej dla studentów i licealistów w Barbakanie odbywają się cotygodniowe spotkanie z ciekawymi osobistościami z różnych dyscyplin: np. naukowcy, pisarze, przedsiębiorcy, artyści, działacze społeczni, podróżnicy, żołnierze. Poza tym organizujemy także warsztaty, pogadanki, wyjazdy naukowe, konferencje i workcampy.
 
3. W jaki sposób student dba o swój pokój i inne miejsca w ośrodku?
W domu jest zapewnione sprzątanie (3 razy w tygodniu). To nie zwalnia studentów z utrzymania ładu i porządku. Ułatwiamy zadanie osobom, które sprzątają w domu wg określonego harmonogramu w ten sposób, że utrzymujemy porządek w pokoju i dbamy o wygląd pomieszczeń, tak, żeby służyły wszystkim dla miłego spędzania czasu. Staramy się, by nauczyć każdego z mieszkańców odpowiedzialności za dom. Dlatego każdy mieszkaniec ośrodka ma drobne zadania materialne (grabienie liści w ogrodzie, odśnieżanie, drobne naprawki w domu etc.). W pokoju nie można bez zgody dyrekcji trzymać pudeł, a także dostawiać mebli, przyczepiać niczego na ścianach, trzymać jedzenia i w szczególności spożywać alkoholu.
 
4. Czy jest w ośrodku regulamin?
W akademiku jest regulamin, który sprowadza się do kilku zasad wspólnego zamieszkania i wzajemnego szacunku. Podczas pierwszego okresu zamieszkania studenci są zapoznawani z warunkami zamieszkania, regułami i obowiązkami jakie mają z racji funkcjonowania w domu akademickim. W przypadku rażącego naruszenia ładu ośrodka: przebywania w stanie nietrzeźwym na jego terenie, nocowania u siebie w pokoju osób bez wiedzy i zgody dyrekcji itp., następuje ipso facto natychmiastowe zerwanie umowy. Student jest zobowiązany opuścić pokój w ciągu 24 godzin.
 
5. Co oznacza, że w akademiku jest kapelan i formacja Opus Dei?
W akademiku mieszka ks. dr Michał Twarkowski, kapłan Opus Dei. Każdy z mieszkańców akademika, który chce, może skorzystać ze spowiedzi lub rozmowy z ks. Michałem. Nasz kapelan prowadzi też rozważania w każdy wtorek o 19.15. Opiekę duchową nad akademikiem „Barbakan” sprawuje Prałatura Personalna Opus Dei. Chętne osoby mogą skorzystać z formacji chrześcijańskiej udzielanej w duchu Opus Dei w naszym ośrodku. Polecamy http://opusdei.pl/pl-pl/
 
6. Gdzie mogę przelać pieniądze za kaucję?
NR KONTA 21 2130 0004 2001 0342 1641 0001 Stowarzyszenie Trzecie Tysiąclecie, al. Grottgera 43, 30-035 Kraków