Ośrodek akademicki „Barbakan” jest międzyuczelnianym domem studenckim dla mężczyzn. Znajduje się w świetnie zlokalizowanej części Krakowa - Krowodrzy, skąd blisko zarówno do Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, jak również do Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy Uniwersytetu Ekonomicznego. Ośrodek ma miejsce dla 20 studentów, zapewniając wysoki standard zamieszkania i oferując optymalne warunki do nauki (czytelnia, atmosfera skupienia, praca zespołowa etc.).

 

Pokój dzienny

„Barbakan” to miejsce otwarte dla studentów wszystkich kierunków i uczelni, które - poza byciem zwykłym akademikiem - ma stać się dla swoich mieszkańców prawdziwym domem. Codzienny kontakt ze studentami różnych kierunków daje możliwość poszerzenia horyzontów i wspomaga rozwój osobowy oraz jest okazją do zawarcia trwałych przyjaźni.

Zgodnie z naszą misją prowadzimy w Krakowie akademik męski już od 1995 roku.

            W „Barbakanie” panuje atmosfera wzajemnego szacunku i poszanowania wolności każdego z jego mieszkańców. Priorytetem jest dla nas to, aby każdy mógł skorzystać z dobrych warunków do nauki i być dobrym studentem. Nie jesteśmy instytucją religijną - mogą u nas mieszkać wyznawcy każdej religii oraz niewierzący lub poszukujący. Za formację religijną dla chętnych opowiada Opus Dei – instytucja Kościoła Katolickiego (Prałatura Personalna).

            Umożliwiamy wykorzystanie czasu studiów nie tylko do nauki, ale również do kształtowania swojego charakteru, zdobywania nowych umiejętności i kompetencji, angażowania się w pomoc innym i pogłębienia formacji kulturalnej, a dla chętnych również religijnej. W Ośrodku organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi kultury i nauki, które dają możliwość poznania wybitnych przedstawicieli najróżniejszych dziedzin i zapewniają zdobycie wszechstronnej wiedzy przydatnej w życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym.

Jednoosobowe pokoje dla studentów

            Staramy się tworzyć optymalną dla wszystkich atmosferę mobilizującą do nauki, nawiązywania nowych więzi koleżeńskich i wsparcia w stawianiu sobie nowych wymagań i osiąganiu celów. Interdyscyplinarny charakter Ośrodka wnosi świeżość, poszerza horyzonty i daje możliwość powstawania trwałych przyjaźni między studentami tak odległych specjalizacji jak medycyna i historia sztuki. Nasze wieloletnie obserwacje pokazują, że dla młodych ludzi taki kontakt jest bardzo cennym doświadczeniem.

            Dajemy możliwość zaangażowania się w wolontariat na rzecz chorych i potrzebujących, a w trakcie wakacji udział w wyjazdowych Workcampach. Zachęcamy do poświęcenia choć odrobiny własnego czasu i umiejętności, by pomóc innym, wierząc, że to również ubogaca i najzwyczajniej rozwija „dobre serce” w każdym człowieku. Włączenie się w działalność wolontariatu jest dla mieszkańców „Barbakanu” dobrowolna.

            Ośrodek akademicki „Barbakan” zapewnia dogodne warunki do nauki oraz umożliwia ciekawe zagospodarowanie swojego czasu wolnego. Poza przestronną czytelnią, oddajemy do dyspozycji studentów salę komputerową, siłownię, saloniki do spotkań i kaplicę. Na terenie akademika jest również bezpłatne Wi-Fi. Każdy mieszkaniec ma do dyspozycji jednoosobowy pokój z łazienką oraz zapewnione całodzienne wyżywienie, które obejmuje cztery domowe posiłki: śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Śniadanie trzeba skończyć do godziny 9:00. Obiad jest podawany o 14:00 dla tych, którzy mogą być wtedy w domu, a dla wracających później zostawia się go do podgrzania. Można też zamiast obiadu prosić o zestaw kanapek. Kolacja jest o godzinie 20:00, tak aby wszyscy mogli w niej uczestniczyć.

            Co najmniej raz dziennie staramy się spotkać po posiłku, by przy herbacie lub kawie, dowiedzieć się jak wszystkim minął dzień, mieć czas na rozmowy, lepsze poznanie się i wymianę doświadczeń.

Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w danym posiłku, to zawsze może mieć coś przygotowane w zamian. Panie opiekujące się domem, tzw. administracja, starają się dbać o to, by w „Barbakanie” panowała miła i komfortowa dla wszystkich atmosfera. Jak w każdym domu, mieszkańcy naszego Ośrodka też są zobowiązani do dbania o jego wspólne dobro. Włączając się w codzienne życie „Barbakanu”, każdy ze studentów ma swoje dyżury np. w kuchni lub pomaga w porządkowaniu domu. Również zachowanie czystości i sprzątanie w prywatnych pokojach należy do obowiązków ich mieszkańców.

OPŁATY

            Opłata wynosząca 1350 zł miesięcznie składa się na pokój, wyżywienie, sprzątanie, Internet i utrzymanie domu. Dodatkowo mieszkaniec ponosi koszt 150 zł za pranie i prasowanie. Koszt całkowity to 1500 zł miesięcznie. W przypadku pokoju trzyosobowego, koszt wynosi 1200 zł + pranie. Nie ma możliwości wyboru opcji bez posiłków. Nasza oferta skierowana jest do młodych mężczyzn studiujących dziennie na wszystkich krakowskich uczelniach. Oferujemy również system stypendialny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu telefonicznego i umówienia wizyty w „Barbakanie”, żeby samemu przekonać się, jak wygląda nasz dom akademicki.

            Opiekę nad ośrodkiem „Barbakan” sprawuje prałatura personalna Kościoła Katolickiego Opus Dei w Polsce, jednak drzwi naszego domu akademickiego stoją otworem również dla ludzi niewierzących czy poszukujących. Nie ukrywamy jednak, że ludzie, którzy stworzyli ten akademik robią to z miłości do Boga i Kościoła. Ze względu na to oczekujemy od wszystkich studentów uszanowania przekonań osób tworzących i finansujących „Barbakan”. Każdemu dajemy również możliwość bliższego poznania religii katolickiej, a dla osób wierzących pogłębienia życia duchowego. Na terenie „Barbakanu” znajduje się kaplica, w której we wtorki o 19.15 są organizowane wspólne rozważania prowadzone przez duszpasterza.

Dołącz do nas!

 

Rekrutacja 2017

W domu mamy 10 pokojów, ilość miejsc jest ograniczona. Dzwoń już dziś lub odwiedź nas!

Prosimy o kontakt telefoniczny:  662 625 777 lub 12 423 31 81

 
1. Zapraszamy, aby zobaczyć akademik i zapoznać się z zasadami panującymi w ośrodku Barbakan. Na to spotkanie zarezerwuj 30-60 min.
 
2. W ciągu tygodnia otrzymasz informacje, czy zostałeś przyjęty.
 
3. Wpłać zaliczkę na rezerwację miejsca: 500 zł. Zaliczka jest zwrotna po okresie 3 miesięcy.
(NR KONTA 21 2130 0004 2001 0342 1641 0001 Stowarzyszenie Trzecie Tysiąclecie, al. Grottgera 43, 30-035 Kraków).